Randy Waller a Country Gentlemen v Jičíne
7.05.2009

  Keď som sa začiatkom roka náhodou dozvedel, že do Čiech príde legendárna skupina The Country Gentleman , ktorá významne ovplyvnila bluegrass ako taký a samozrejme aj tunajšiu Českú a Slovenskú scénu, neveril som tomu až pokiaľ som na ich domovskej stránke na vlastné oči nevidel skutočne 8.Máj 2009 Jičín. Keď sa potom objavila správa o možnosti rezervovania vstupeniek cez českú bluegrassovú asociáciu neváhal som. A ani nie dva týždne po zverejnení tejto informácie na stránkach českej bluegrassovej asociácie boli lístky beznádejne vypredané. Ostalo iba niekoľko „omrviniek“ na státie.
        Je pravda, že to už dávno nieje tá samá zostava ktorú sme ako začínajúci bluegrassový muzikanti hltali a snažili sa odkopírovať jej každé brnknutie na nahrávkach. Pre mnohých vrátane mňa, bola prvým kontaktom s bluegrassom vôbec, často ešte skôr ako sme sa dostali k nahrávkam Billa Monroea. A aj keď to nebola pôvodná zostava, aj tak sa dalo čakať, že to bude zážitok. Randy Waller, syn Charlie Wallera ktorý k skupine patril od počiatku a dával jej charakteristický spevácky prejav ide totiž celkom v šlapajach svojho otca. Jeho hlas a prejav je až neuveriteľne podobný otcovmu a tak ak človek zavrie oči počas niektorej zo starších známych piesní Country Gentlemanov má občas pocit že znie pôvodná zostava. Totižto aj hra  Adam Poindextera - banjistu znela celkom ako hra Eddie Adcocka. A niet divu.  Podľa toho čo som sa dočítal vyrastal na nahrávkach práve Country Gentlemenov.


Najslávnejšia zostava Country Gentlemenov
Eddie Adcock, John Duffey, Tom Gray, Charlie Waller

        Hádam jediné čo tam chýbalo bol vysoký charakteristický tenor Johna Duffeyho a aj jeho typická hra na mandolíne. Oboje je však asi nenapodobiteľné a naviac aj Dave Kirk  patrí medzi výborných mandolínistov a aj spevákov.
           No aj tak hneď od začiatku, či už keď zaznelo legendárne Make Me A Palette On Your Floor, Fox On The Run, alebo neskôr Matterhorn či House of the Rising Sun, Dark as a Dungeon, Brown Mountain, Golden Bells, Travelin Man  a hromada ďalších známych skladieb z čias našej „bluegrassovej mladosti“ sa sála Jičinského divadla rozburácala už pri ich prvých tónoch a nejaká ta drobnosť sa určite stratila a stala nepodstatnou. A táto fantastická atmosféra trvala celý koncert až do záverečného standing ovation nejako okolo jedenástej večer. Neviem koľko prídavkov pridávali, ale bolo ich mnoho a mnoho a nebyť pozvania všetkých od Randy Wallera na následný spoločný jam session asi by ich museli pridať ešte niekoľko. Bol to tak jedinečný zážitok, že do dnes ešte spracovávam z neho  pocity.
        Country Gentlemen totiž nie sú iba americkou legendou ale vraví sa o nich ako o jednej z kapiel takzvanej „velikej osmičky“, teda je jednou z ôsmich skupín ktoré stáli pri „zrode“ bluegrassu.  Hlavne toho inovátorského.   Jej zakladateľ bol gitarista a skvelý spevák Charlie Waller a vystriedalo sa v nej niekoľko skvelých muzikantov. Hral v nej napríklad Doyle Lawson, Bill Emerson, no asi najznámejšou bola zostava kde s Charlie Wallerom na gitare hral John Duffey na mandolíne, Tom Gray na basu a Eddie Adcock na banjo.  Bola to skupina ktorá do bluegrassu priniesla mnohé nové a inovátorské. Jednak výberom repertoáru a pre bluegrass až tak nie príliš charakteristických skladieb práve ako The House of Rising Sun, či rockovej Fox On The Run a mnoho ďalších skladieb. Pre Country Gentlemenov bol  charakteristický aj jedinečný vokál a celkový zvuk v mnohom ovplyvnený charakteristickou mandolínou Johna Duffeyho a neopakovateľným banjom Eddie Adcocka.
        Okrem zostavy The Coutry Gentlemen Reunion v zostave Randy Waller, Tom Gray, Jihmy Gaudreau a Eddie Adcock ( http://www.countrygentlemenreunionband.com ) je Randy Waller and The Country Gentlemen inou zostavou.


Country Gentlemen Reunion
Tom Gray, Eddie Adcock,Randy Waller a Jihmy Gaudreau

Kapelu vedie syn Charlieho Wallera Randy Waller a je zaujímavé a hlavne mimoriadne vzácne, ako sa tu perfektne doplňuje staré a nové. Narodil sa v roku 1959 vo Washingtone D.C. a pochopiteľne s muzikou vyrastal. Nielenže vystriedal mnohé žánre a tak mal z čoho čerpať, ale ako sám hovorí, muzikanti z Country Gentlemenov mu boli vlastne rodinou keď v lete jazdil so skupinou a získaval prvé muzikantské skúsenosti.  Bol vždy veľkým fanúšikom svojho otca a keď ho vystriedal v Country Gentlemenoch vlastne sa mu splnil jeho sen.
        Dave Kirk je hráčom na mandolíne a tenorovým spevákom narodeným vo Virginii. Ako je v USA bežné vyrastal v rodinnej kapele The Kirk Family. Hral v kapelách The Hazel River Band, Southfork, Virginia Blue, Ben "Cooter" Jones & The Hazard Country Boys.
        Adam Poindexter je vynikajúci banjista a vynikajúci spevák, čo nakoniec ukázal aj na koncerte. Má hlasový rozsah umožňujúci mu spievať vlastne akýkoľvek hlas. Naviac okrem banja hrá asi na všetko čo má struny a dá sa nejako naladiť. Pôvodne hral u Country Gentlemenov na base. Pochádza zo Severnej Karolíny a ako chlapec sa učil hrať podľa nahrávok práve Coutry Gentlemenov ktoré sa u jeho rodičov doma často počúvali. Hral v kapelách ako Big Sandy, The Misty Valley Boys, New Classic Grass, Southern Drifters a James King Band kde natočil 4 albumy.
        Steve Block je posledným členom. Je novým hráčom na basu ktorý vystriedal práve Adama Poidextera. Viac o kapele
 nájdete na  http://www.randywaller.com/ .


Randy Waller and The Country Gentlemen
Steve Block,
Dave Kirk, Adam Poindexter,
Randy Waller


        Bol to nádherný koncert. A nedá mi ak vezmem do úvah že nie tak dávno boli v Prahe Kruger Brothers, teraz Country Gentlemeni, na jeseň tu bude znova Tony Trischka pokiaľ viem aj ďalší. Za krátko v Európe bude napríklad Laurie Lewis. A preto mi nedá sa opýtať a čo Slovensko ? Viem, že slovenská asociácia svoju činnosť ukončila, ale čo ďalej ? A keď už niekto niečo sa snaží zorganizovať kde sú sponzori ? Aj na Slovensku je mnoho výrobcov nástrojov. Prečo som ešte ani jedného logo nevidel na žiadnej akcii tu, pričom v Čechách sú logá českých výrobcov na každej akcii


JaBr. (c) 2009

Video z koncertu v JičíneĎalšie na youtube